Всеукраїнський день бібліотек традиційно святкують 30 вересня.
Це професійне свято всіх співробітників бібліотек, яких у країні понад 50 тисяч.
У святковий календар Всеукраїнський день бібліотек ввели указом Президента у 1998 році.
Історія бібліотечної справи на території України налічує понад тисячу років. Перші зібрання книг з’явилися у нас у 9-11 століттях. Здебільшого книжкові колекції збирали монастирі. У них були релігійні тексти, які дбайливо зберігали та переписували.
Вражає загальна кількість книг в Україні у прадавні часи: дослідники кажуть, що ще до 13 століття у книжковому фонді було до 140 тисяч томів, десять тисяч церков та п’ятсот монастирів створили власні бібліотеки.
Найвідомішою київською бібліотекою вважають зібрання книг Ярослава Мудрого, яке зберігається при Соборі Софії Київської. На жаль, доля цієї бібліотеки вкрита таємницею: можливо, її спалили орди хана Батия, а за іншою версією, книги були заховані й досі зберігаються десь у невідомих, можливо, підземних, схованках.
Після втрати слідів київської бібліотеки найстаршою в країні називають Наукову бібліотеку Львівського національного університету імені Франка, яка працює вже понад чотириста років.
Чим більше розвивалося українське суспільство, тим ширшим ставав інтерес до книг. Книжкові колекції збирали багаті бібліофіли, з’явилися громадські організації, які створили свої бібліотеки. Так на початку 19 століття місцева інтелігенція заснувала публічну бібліотеку в Одесі, згодом подібні з’явилися у Києві та Харкові.
До початку повномасштабної війни в Україні працювало понад 15 тисяч публічних бібліотек, які відвідували 11 мільйонів читачів.
А ще ми пишаємось тим, що маємо бібліотеку-рекордсменку.
Це — Національна бібліотека України імені Вернадського, у якій зберігаються 16 мільйонів видань. Заклад посів почесне 18 місце у загальному світовому рейтингу.
Що це за день?
Бібліотека — це одне з найдавніших культурних надбань людства, суть якого є незмінною протягом всієї історії. Бібліотеки й дотепер залишаються особливим місцем, де люди мимоволі стишують голос, і чутно лише шурхіт сторінок, а повітря неповторно пахне типографською фарбою, клеєм і трохи пилом — адже книги можуть зберігатися століттями і дарувати свою мудрість не одному поколінню читачів. Любов до книги властива нашому народу здавна, а важливість бібліотек для національної освіти, науки та культури є очевидною для держави. Тому в Україні встановлено особливе свято — Всеукраїнський день бібліотек, який ми щороку відзначаємо 30 вересня.
Як виникла ідея відзначати Всеукраїнський День бібліотек?
Бібліотеки на нашій землі почали створювати за часів Русі — в IX-XI століттях. Найчастіше зібрання книг розміщувалися в монастирях, церквах та школах, а їхнім наповненням займалися князі та священики. В той час з’явилася й цензура з боку духівництва — церковні книги популяризувалися й активно переписувалися, натомість апокрифічні, тобто не включені до церковного канону, могли заборонити. Окрім книг, у бібліотеках зберігалися державні документи та їхні копії.
Ярослав Мудрий
Збирання книг князь Ярослав Мудрий вважав вкрай потрібною справою, тому в 1037 році відкрив при соборі Святої Софії державну бібліотеку. Більшість книг у ній були релігійного змісту, але траплялися і філософські, природничі та інші твори, в тому числі іноземних авторів, при цьому велика увага надавалася перекладу та переписуванню таких книг. Доля цієї бібліотеки невідома — частина дослідників стверджують, що книги згоріли під час захоплення Києва військом Батия в 1240 році, інші вважають, що бібліотеку встигли сховати і вона досі знаходиться десь у невідомих підземних сховищах.
В період XIV-XV століть з’явилися університетські бібліотеки, а невдовзі ще й бібліотеки при національно-релігійних братствах. За часів Просвітництва грошовою підтримкою бібліотек почали опікуватися державні органи.
Наприкінці XVIII століття в Україні поширилося явище бібліофільства — багаті колекціонери, відшукуючи старі видання, збирали цінні колекції. Бібліотеки стали визнаним елементом в освіті, науці та культурі, водночас царська влада Російської імперії посилила цензуру щодо книжкових фондів з метою вилучення «вільнодумних» творів.
В процесі розвитку бібліотек в Україні не останнє місце займала громадська ініціатива — в 1829 році місцевою інтелігенцією було засновано публічну бібліотеку в Одесі, 1866 року — в Києві, 1886-го — в Харкові. Власні бібліотеки збирали різні заклади та об’єднання — музеї, архіви, наукові товариства, духовні семінарії.
В короткий час державності України після подій 1917 року, попри важкі політичні та економічні обставини, бібліотекам надавалося багато уваги — було прийнято три важливих закони, які регулювали роботу цієї сфери, а також засновано Національну бібліотеку Української держави.
Підготувала : Ольга КОВАЛЬОВА
Comments