З 10 по 12 вересня у м. Ладижин Вінницької області для студентів коледжів та ВНЗ ветеринарних та зоотехнічних спеціальностей пройшов захід «MHP – ZooVet hackathon» «ДОСЛІДИ ВЕТЕРИНАРІЮ ВЕЛИКОГО БІЗНЕСУ» від МХП - міжнародної фуд- та агро-тех компанії з напрямами діяльності в рослинництві, тваринництві, елеваторних комплексах, кулінарії, біоенергії.
Активну участь взяла у цьому заході студентка 4 курсу відділення «Технологічне» спеціальності 204 «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва» Домніч Єлизавета.
МХП – це міжнародна компанія у сфері харчових та агротехнологій, історія якого почалася 25 років тому з одного підприємства. Сьогодні МХП – це група компаній у напрямах агровиробництва продуктів харчування та ритейлу. Штаб-квартира розташована в Києві, при цьому виробництва є в Україні та на Балканах. Дочірні підприємства МХП працюють у Нідерландах, Великій Британії, Саудівській Аравії та інших країнах.
Офіційний сайт МХП https://mhp.com.ua/uk/pro-kompaniiu.
За обсягами виробництва курятини МХП посідає друге місце серед компаній Європи за рейтингом WattPoultry Top Companies. МХП експортує більше як 50% продукції у понад 80 країн світу. Пріоритетними напрямами експорту м'яса птиці є країни Близького Сходу, ЄС та Африки. Компанія також є одним з провідних українських експортерів рослинних олій. Земельний банк МХП – 360 000 гектарів у 12 областях України.
Захід пройшов під девізом: «Поставити на ключові місця правильних людей набагато важливіше, ніж розробляти стратегію» John Francis «Jack» Welch, Jr.
Програма заходу:
День 1: Екскурсія на найбільше в структурі компанії виробниче підприємство МХП. Зустріч з експертами напрямку ветеринарної медицини та зоотехнії. Обговорення шляхів покращення біобезпеки задля недопущення пташиного грипу на підприємствах.
День 2: Екскурсія на молочну ферму великої рогатої худоби. Зустріч з експертами підприємства та обговорення новітніх технологій, проблем сфери та шляхів їх вирішення.
День 3: Командна робота над кейсовими завданнями від провідних фахівців МХП. Нагородження переможців.
Завданням третього дня було створення своєї команди, розподіл обов’язків та ролей в команді, чітка домовленість щодо зон відповідальності (генерація ідей, візуалізація, нотування, контроль таймінгів), визначення сильних та слабких сторін учасників команди, створення ідеї та вирішення її проблематики, презентація.
Кожен ранок починався з ранкової руханки для зарядження енергією та позитивом на цілий день та закінчувався активностями з організаторами заходу.
Зазначений захід дав можливість для майбутніх фахівців зануритися в бізнес-процеси на виробництві, отримати нові знання та навички від досвідчених фахівців своєї галузі, познайомитися з однодумцями суміжної спеціальності та відкрити для себе нові можливості для професійного зростання.
Єлизавета ДОМНІЧ, студентка групи Т-41
Юлія ТКАЧЕНКО, завідувачка відділення «Технологічне»
Comments